ABİS (Afet Bilgi Sistemi)

ABİS; afet yönetimi açısından, coğrafi bilgi sistemlerine dayalı olarak ilçenin afetlere karşı var olan tüm kapasitesinin belirlenmesi ve yönetilmesini sağlamaktadır.

Belediyemizce yapılan çalışmalar doğrultusunda Türkiye’de ilk kez, ABİS sisteminde ilçemizde yaşayan tüm vatandaşların ikamet ettikleri ya da çalıştıkları binalara özel “Toplanma Alanları” oluşturulmuştur. Deprem başta olmak üzere olası bir afet sonrasında vatandaşlarımızın ilk korku ve panik halini atlatabilmeleri, yakınları ile buluşabilmeleri ve başta Belediyemiz olmak üzere yetkililer tarafından sağlıklı bilgilendirmeye erişebilmeleri adına Toplanma Alanlarını önceden öğrenmeleri ve afet sonrasında bu alanlarda bulunmaları hayati önem taşımaktadır.

Bunun yanı sıra ABİS aracılığı ile ilçemizde yer alan, afet konusunda öncelikli tüm kurum ve kuruluş bilgilerine vatandaşlarımızın erişimi de kolaylaştırılmıştır. Hastanelerden eczanelere, acil ulaşım yollarından okullara, fırınlardan su temin noktalarına kadar ihtiyaç duyulan tüm alanların adres bilgisinin yer aldığı bu sistem aracılığı ile olası bir afet anında ve sonrasında gerekli müdahalelerin etkin bir şekilde yapılabilmesi mümkün hale getirilmiştir.

ABİS’e internet sitemizin yanı sıra mobil uygulamamızı indirerek de erişebilir, siz ve sevdikleriniz için hayati önem taşıyan bilgileri kolaylıkla öğrenebilirsiniz.